Výlet 2014

26.07.2014 11:00

Za starými pověstmi českými

17.6. a 18.6. se žáci vydali po stopách starých pověstí českých. Čechové (v čele s Terkou Č.) i Lechové (v čele s Evčou B.) doputovali na Říp, čili na Doubravu. V různých soutěžích potřebovali nasbírat co nejvíce listů ve své barvě na památnou lípu. Ve všem je hodnotily Krokovy dcery – Kazi, Teta a Libuše.

Děti se seznámily, jak lidé dříve získávali potravu. Potřebovaly si nakoupit klásky, které potom musely opatrovat, aby nezhynuly hladem. V postavených chýších rozluštily Libušino poselství a mohly se vydat do Stadic pro Přemysla koňským povozem. Asi toto bylo pro děti nejlepším překvapením, protože málokdo z nich ještě pojede se spřežením. S Přemyslem ochutnaly sýr s chlebem a ukázal jim, jaké lidé nosili dříve střevíce.Samy si to i vyzkoušely. Kazi je učila poznávat tajemství bylinek. Spolu s Bivojem ulovily divoké prase a opekly. Na noc jim Teta prozradila tajemství zázračné vody, kterou si musely samy donést (už ve tmě) a pokropit se s ní. S Boženou si vypraly střevíce a velmi složitá byla hra s předáváním zpráv s procvičením matematiky. Pro děti byla zajímavá hra z tehdejší doby – Latrína. Po lehkém osvěžení v bazéně jim Libuše vyvěštila, aby si dávali pozor na své klasy. Samozřejmě už bylo pozdě, protože jich už několik bylo ožraných. Cesta je dovedla ke křečkovi , po chvilce pozorování tam byli dokonce dva! I když by se dál mohlo pokračovat, museli jsme se opět vrátit do 21.století, protože se všichni těšili na prázdniny!

Mgr. Jana Prokopová

foto: skolakrahulci.rajce.idnes.cz/ZS_-_Vylet_2014