Voda - základ života

05.05.2014 21:21

Voda - základ života

VODA je velká cestovatelka, která se neustále mění. Seznámit se s příběhem vodní kapky a sledovat její nekonečnou cestu jsme měli možnost 24. února v prostorách Základní školy v Nové Říši. Poutavou formou nám byl předložen a vysvětlen koloběh vody v přírodě.

Dnes už všichni víme, že voda v rybnících, řekách a mořích je kapalina. Ta se vypaří, dostane se do vzduchu v plynném stavu a znovu se vrací na zem v podobě deště, v horách ve formě sněhu a ledu. A její cesta pokračuje. Znovu se z ní stává kapalina, stéká po zemském povrchu do řek, až se dostane do moře. V průběhu celého koloběhu přináší voda užitek živým organismům. Tvoří hlavní složku rostlin a živočichů i nás, lidí, a je pro náš život nepostradatelná.

Doprovodným programem byly čtyři dílny, ve kterých si děti vyzkoušely zajímavé pokusy s vodou. Dozvěděly se, jak vzniká mrak, filtrovaly vodu a rozlišovaly její skupenství. Na závěr byla zdůrazněna potřeba vodu chránit a vodou šetřit.

Akci pořádal Mikroregion Telčsko, kterému děkujeme za zprostředkování celé této akce.

Mgr. Naďa Vokřínková

foto: skolakrahulci.rajce.idnes.cz/ZS_-_Voda_-_zaklad_zivota